poniedziałek, 23 stycznia 2012

PRZYDATNE WYPOSAŻENIE DO PIECZENIA CHLEBA DOMOWEGO:


PRZYDATNE WYPOSAŻENIE DO PIECZENIA CHLEBA DOMOWEGO:

·         waga
·         termometr
·         miska do mieszania zaczynu i ciasta chlebowego
·         drewniana łyżka
·         stolnica lub blat
·         pędzel do wypieków z włosia naturalnego
·         foremki do pieczenia chleba
·         blacha do pieczenia
·         naczynie z oznaczeniem pojemności
·         ostry nożyk do nacinania chleba
·         kamień szamotowy
·         papier pergamin
·         robot do wyrabiania ciast chlebowego
·         sito do przesiewania mąki
·         piekarnik gazowy lub elektryczny
·         koszyki wzrostowe wiklinowe, ratanowe lub inne
·         ściereczki lniane
·         duża deska kuchenna lub kratka do studzenia chleba
·         skrobaczki
·         rękawice do wyciągania chleba z piekarnika
·         nóż do chleba ostry
·         słoik 1.5 do 2 lity

Podałem tutaj przydatne, ale nie konieczne wyposarzenie do pieczenia chleba domowego. Większość z tych produktów na pewno posiadacie w domowej kuchni.
Takim niezbędnym wyposarzeniem jest: waga, miska, piekarnik, ściereczki lniane, blacha, lub foremki do pieczenia.
Jeżeli posiadasz takie wyposażenie to jesteś dobrze przygotowany do pieczenia chleba domowego.
Pierwszą czynnością jest zrobienie własnoręcznie zakwasu i to zajmuje około tygodnia czasu, ale mając gotowy zakwas następne wypieki można robić dużo szybciej.
Zapamiętajcie jedno zdanie:

„Wykonanie chleba jest proste i łatwe”.

czwartek, 19 stycznia 2012

PRZECHOWYWANIE ZAKWASU


PRZECHOWYWANIE  ZAKWASU

Zakwas który nie został zużyty do wypieku domowego chleba należy przechować do czasu następnego pieczenia chleba.
Najprostszą metodą przechowania zakwasu to zakręcony słoik pokrywką wstawić do lodówki. Należy pamiętać jeżeli zakwas nie będzie używany dłużej nisz 7 do 10 dni, to po takim czasie należy do zakwasu dodać łyżkę mąki razowej i trochę wody osmotycznej przegotowanej, dobrze wymieszać i wstawić do lodówki.
Drugim sposobem podtrzymania aktywności zakwasu to;
Wyjąć zakwas z lodówki, odczekać aż się ogrzeje do temperatury pokojowej, następnie dodać 50gram mąki razowej i 50 mililitrów wody osmotycznej przegotowanej o temperaturze od 30°C do 40°C. Po 24 godzinach kiedy zakwas się uaktywni schować go do lodówki, żeby mógł dobrze się przechować do następnego wypieku chleba domowego.
Przed rozpoczęciem wypieku należy pamiętać o odpowiednio wcześniejszym wyjęciu zakwasu z lodówki, aby miał czas na uaktywnienie.
Po wyjęciu zakwasu z lodówki odczekać aż osiągnie temperaturę pokojową, a następnie dodać 50 gram mąki razowej i 50 mililitrów wody osmotycznej przegotowanej o temperaturze od 30°C do 40°C dokładnie wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce i odczekać, aby zakwas się dobrze uaktywnił. Jeżeli aktywność zakwasu po 24 godzinach jest nie wystarczająca należ powtórzyć czynność z dodaniem mąki razowej i wody, odstawić w ciepłe miejsce i poczekać aż się w pełni uaktywni i można przystąpić do wykonania zaczynu.

wtorek, 10 stycznia 2012

ZAKWAS PSZENNY NA CHLEB DOMOWY



ZAKWAS PSZENNY NA CHLEB DOMOWY  

Potrzebne produkty to:
·         mąka pszenna razowa typ 2000
·         czysta woda osmotyczna przegotowana
·         słoik z nakrętką o pojemności od 1,5 do 2,0 litra
·         drewniana łyżka do mieszania
·         termometr

Wykonanie zakwasu pszennego na chleb domowy.

Wieczorem do słoika wsypać 100g mąki pszennej razowej typ 2000, a następnie dodać 100 mililitrów przegotowanej wody osmotycznej o temperaturze nie niższej jak 30°C i nie wyższej jak 40°C. Ja osobiście używam wody z filtra o odwróconej osmozie, ponieważ jest to woda bez zbędnych składników. Wszystkie produkty dokładnie wymieszać, aby nie było żadnych grudek mąki. Odstawić w ciepłe miejsce, może być koło grzejnika. Najlepsza temperatura do fermentacji to około 30°C.
Następnego dnia rano wymieszać młody zakwas i odstawić w ciepłe miejsce, a wieczorem dodać 50 g mąki pszennej razowej typ 2000 i 50 mililitrów przegotowanej wody o temperaturze od 30°C do 40°C.
Czynności te powtarzać przez kolejnych sześć dni, aż zakwas zacznie obficie bąbelkować, a zapach będzie wyraźnie kwaskowaty. Taki zakwas 7 dnia rano jest gotowy do tego, aby można przystąpić do wypieku pierwszego własnego domowego chleba.

piątek, 6 stycznia 2012

ZAKWAS ŻYTNI NA CHLEB DOMOWY



ZAKWAS ŻYTNI NA CHLEB DOMOWY 


Potrzebne produkty to:

·         mąka żytnia razowa typ 2000
·         czysta woda osmotyczna, przegotowana
·         słoik z nakrętką o pojemności od 1,5 do 2,0 litra
·         drewniana łyżka do mieszania
·         termometr

Wykonanie zakwasu żytniego na chleb domowy.

Wieczorem do słoika wsypać 100g mąki żytniej razowej typ 2000, a następnie dodać 100 mililitrów przegotowanej wody osmotycznej o temperaturze nie niższej jak 30°C i nie wyższej jak 40°C. Ja osobiście używam wody z filtra o odwróconej osmozie, ponieważ jest to woda bez zbędnych składników. Wszystkie produkty dokładnie wymieszać, aby nie było żadnych grudek mąki. Odstawić w ciepłe miejsce, może być koło grzejnika. Najlepsza temperatura do fermentacji to około 30°C.
Następnego dnia rano wymieszać młody zakwas i odstawić w ciepłe miejsce, a wieczorem dodać 50g mąki żytniej razowej typ 2000 i 50 mililitrów przegotowanej wody osmotycznej o temperaturze od 30°C do 40°C.
Czynności te powtarzać przez kolejnych sześć dni, aż zakwas zacznie obficie bąbelkować, a zapach będzie wyraźnie kwaskowaty. Taki zakwas 7 dnia rano jest gotowy do tego, aby można przystąpić do wypieku pierwszego własnego domowego chleba.