niedziela, 17 czerwca 2012

PRZEPIS NA CHLEB PSZENNY NA ZAKWASIE PSZENNYM



PRZEPIS NA CHLEB PSZENNY NA ZAKWASIE PSZENNYM

Dwa bochenki pieczone w keksówkach o wymiarach: 30 x 14,5 x 10.

Zaczyn:
·         woda osmotyczna przegotowana o temperaturze od 30°C do 40°C 500 mililitrów
·         mąka pszenna razowa typ 2000, 500g
·         zakwas pszenny aktywny 180g

PRZYGOTOWANIE ZACZYNU

Do miski odmierzyć 500 mililitrów wody osmotycznej przegotowanej o temperaturze od 30°C do 40°C i dodać 500 gram mąki pszennej razowej typ 2000, dokładnie wymieszać, przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 8 - 10 godzin. Po tym czasie dodać 180g zakwasu pszennego, bardzo dokładnie wymieszać, przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 8 do 10 godzin, aby zaczyn zaczął dobrze fermentować.
Po upływie 8 – 10 godzin zaczyn powinien ładnie wyrosnąć, być puszysty i gotowy do mieszania ciasta właściwego.

CIASTO WŁAŚCIWE:

·         woda osmotyczna przegotowana o temperaturze od 30°C do 40°C 800 mililitrów
·         mąka pszenna pełnoziarnista 1500g
·         sól morska 20g
·         cały zaczyn wcześniej przygotowany

PRZYGOTOWANIE CIASTA WŁAŚCIWEGO:

Do zaczynu dodać 800 mililitrów wody osmotycznej przegotowanej o temperaturze od 30°C do 40°C i dobrze wymieszać obydwa składniki. Następnie dodać 1500g mąki pszennej pełnoziarnistej i 20g soli morskiej. Ciasto należy dobrze ugnieść ręcznie lub robotem do mieszania ciasta chlebowego. Czynność trwa ta około 10 minut. Ciasto z mąki pszennej musi być dobrze wyrobione. Ciasto będzie dosyć luźne. Foremki posmarować cienikom warstwom smalcu i wysypać bułką tartą lub otrębami pszennymi. Do tak przygotowanych foremek przełożyć ciasto chlebowe, przykryć ściereczką lnianą i pozostawić w ciepłym pomieszczeniu do wyrośnięcia. Ciasto powinno rosnąć od 3 do 5 godzin, w tym czasie powinno podwoić swoją objętość. Piekarnik rozgrzać do temperatury 240°C. Wyrośnięte ciasto naciąć cienkim nożykiem, posmarować za pomocą pędzla do wypieków z włosia naturalnego, roztrzepanym białkiem lud wodą, a następnie foremki z ciastem wstawić do rozgrzanego piekarnika. Temperaturę zmniejszyć do 210°C i piec około 1,4 godziny. Po upływie czasu przeznaczonego na pieczenie sprawdzić patyczkiem czy chleb jest dobrze wypieczony. Do patyczka nie powinno lepić się ciasto, wyjęty z foremki chleb postukany od spodu powinien wydawać głuchy dźwięk i jest to znak, że chleb jest dobrze upieczony. Wierzch chleba posmarować wodą za pomocą pędzla. Chleb przełożyć na kratkę i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

niedziela, 10 czerwca 2012

KASZA JAGLANA Z RODZYNKAMI I ŚLIWKAMI SUSZONYMI



KASZA JAGLANA Z RODZYNKAMI I ŚLIWKAMI SUSZONYMI

Porcja na 3 lub 4 osoby.

Produkty potrzebne do wykonania: 

·         kasza jaglana 350g
·         rodzynki 100g
·         śliwki suszone 100g
·         woda osmotyczna 1400 mililitrów

Przygotowanie potrawy:

Śliwki suszone i rodzynki zagotować w niewielkiej ilości wody osmotycznej, a następnie odsączyć i można pokroić na drobniejsze kawałki.
Na źródle ciepła postawić naczynie z wodą osmotyczną w ilości 1400 mililitrów, przykryć pokrywką i należy odczekać aż się woda zagotuje.
Do gotującej wody dodać 350g kaszy jaglanej i wcześniej obgotowane, pokrojone śliwki suszone, rodzynki. Wszystkie produkty dobrze wymieszać, przykryć pokrywką i odczekać aż się zagotują. Po zagotowaniu jeszcze raz wymieszać, przykryć pokrywką i wyłączyć źródło ciepła. Pozostawić potrawę przykrytą na 20 minut i po tym czasie potrawa jest gotowa do spożycia.